:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۱۲ آذر ۱۴۰۰
:: English Section
P پیرامون
فراگرد معماری در دفاتر کوچک

«فراگرد معماری در دفاتر کوچک، مقدمه‌ای بر رویکردهای مدیریتی» نام کتابی است که به قلم دکتر بهرام هوشیاریوسفی و نسترن رضوی به رشته تحریر درآمده و از سوی انتشارات فکر نو چاپ شده است. بهرام هوشیاریوسفی، عضو اتحادیه معماران سوئد، فوق‌دکترای مدیریت دانش از دانشگاه اسکووده سوئد، دکترای معماری دانشگاه تکنیک وین اتریش و کارشناس‌ارشد مدیریت و توسعه عملیاتی از انستیتو سلطنتی تکنیک استکهلم سوئد، با همراهی نسترن رضوی، پژوهشگر معماری منظر از دانشگاه تورنتو کانادا، دست به تألیف این کتاب زده است.
مدیریت فقط مختص پروژه‌ها و سازمان‌های بزرگ نیست، بلکه اهمیت مدیریت در دفاتر کوچک معماری تا به آنجاست که می‌تواند این دفاتر را در راستای پیشرفت یا حتی ورشکستگی و تعطیلی قرار دهد. عدم آگاهی از شیوه‌های مدیریتی خلاقانه و نبود ساختار سازمان‌یافته، از مشکلات اصلی دفاتر کوچک معماری است.
«فراگرد معماری در دفاتر کوچک، مقدمه‌ای بر رویکردهای مدیریتی» را می‌توان جزء معدود کتبی دانست که در این زمینه نوشته شدند. فراگرد طراحی که در انگلیسی [Design Process] شناخته می‌شود، به معنای روند ایجاد یک نوع خودآگاهی از ابتدا تا انتهای پروژه و شناخت مشکلات و بازخوردهاست.
در مقدمه خود کتاب آمده: «بسیار ساده‌انگارانه است که ساخت محیط را محدود به گروه متخصصان بدانیم.
برای ساخت یک بنا عوامل متعددی ایفای نقش می‌کنند، برای مثال خواسته‌های کارفرما قطعا تأثیر فراوانی بر روی فرم نهایی دارد هرچند فرم نهایی محیط ساخته‌شده بسیار تحت‌تأثیر فناوری و مصالح موجود است.
عوامل متعددی در ساخت محیط وجود دارند اما محدود کردن عوامل مؤثر در ایجاد محیط ساخته‌شده کاری سخت و احتمالا بی‌نتیجه است چراکه بسیاری از این موارد مفاهیمی ذهنی هستند که با اتخاذ نظریه‌های مختلف
تغییر می‌کنند».
یک پروژه بدون داشتن مدیریت راهبردی صحیح، پویا و منسجم و خلاقانه، نه‌تنها دارای درصد شکست و سردرگمی بالایی خواهد بود بلکه امکان به‌هدف‌رسیدن نیز بسیار ضعیف است. در این معنا، علت اصلی عدم موفقیت اکثر دفاتر کوچک و تازه‌تأسیس معماری در کشور ما نیز، ضعف مدیریت و برنامه‌ریزی، عدم انسجام در کارکرد نیروها و به تبع آن اتلاف انرژی و نیرو و چندصدایی‌بودن اعضاست. این کتاب که در چهار فصل تدوین شده است، می‌تواند راهگشای مناسبی برای معماران جوان و اشخاصی که در آغاز راه هستند، باشد، چراکه همراه خواننده شده و از همان فصل اول گام‌به‌گام شما را در مسیر راه‌اندازی و شناخت سامانه‌های جاری در یک دفتر کوچک معماری تا روال اتفاقات طراحانه در حوزه فراگرد معماری و مدیریت این فراگرد، راهنمایی می‌کند.
این کتاب که حجم زیادی نیز ندارد، [١٣٤ صفحه]، بیشتر از چندساعت از وقت شما را نخواهد گرفت، ولی درعوض شما را با مبحث مدیریت در دفاتر معماری آشنا خواهد کرد.
کتاب «فراگرد معماری در دفاتر کوچک، مقدمه‌ای بر رویکردهای مدیریتی» مفاهیم پیچیده مدیریتی را با زبانی ساده به شما آموخته و شما را در این مسیر پرسنگلاخ راهنمایی می‌کند. مطالعه این کتاب می‌تواند چراغ راهی باشد، برای هر آن‌که درصدد ورود به بازار کار حرفه‌ای معماری و گشایش دفتر معماری است.


پینوشت: شرق. شماره ۲۹۴۰ - ۱۳۹۶ شنبه ۲۸ مرداد

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری