:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
چهارشنبه، ۲۸ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P پیرامون
گروه معماری دوران تحول

اندیشه ایجاد گروه معماری دوران تحول در سال 1361 شکل گرفت اما تشکل جمعی آن یک سال بعد تحقق یافت. اولین جلسه گروه مطالعاتی با حضور 5 نفر از دانشجویان ورودی سال 1357 دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران در بعد از ظهر یک سه‌شنبه در اردیبهشت ماه سال 1362 برگزار شد .

گروه مطالعاتی، شناسایی معماری ایران در دو دوره پیش و بعد از اسلام را به‌عنوان مبنایی برای شناخت بهتر معماری دوران تحول ، سر لوحة فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی خود قرار داد و مطالعة اسناد و مدارک و منابعی که به موضوع شناخت دوره‌بندی و سبک شناسی معماری و هنرهای وابسته به آن می‌پرداخت را در دستور کار خود قرار داد .

این گروه ضمن تثبیت بعد از ظهر روزهای سه‌شنبه هر هفته جهت برگزاری جلسات منظم خود ، موضوع تحقیق را به جمع‌آوری اسناد و آثار معماری و سوابق معماران دورة معاصر ایران تعمیم داد و با این کار سعی کرد تا زمینه‌های تشکیل و تکمیل آرشیو اسناد مرتبط با معماری دوران معاصر ایران را فراهم کند. تهیة فهرستی از آثار معماران تأثیرگذار در سیر تحول معماری ایران و جمع‌آوری و ثبت سوابق و آثار آنها در آرشیو گروه مطالعاتی، از جمله اقدامات اولیه‌ای بود که تا به امروز نیز ادامه دارد .

گروه از اواسط دهة 60 به فکر توسعة کار پژوهشی خود افتاد و از سال 1368 تدوین تاریخ تحلیلی معماری دوران تحول را در دستور کار خود قرار داد که به شناخت و تحلیل زمینه‌های مرتبط با شکل‌گیری جریانات معماری می‌پرداخت و دلایل وجود گرایشات مختلف در معماری را تبیین می‌کرد .

از سال 1372 که دفتر مستقلی برای گروه مهیا شد تشکیل جلسات هفتگی و آرشیو اسناد در این مکان متمرکز شد. در اواسط دهة 70 گروه با ترکیبی سه نفره متشکل از بیژن شافعی ، ویکتور دانیل و سهراب سروشیانی به فعالیت خود ادامه می‌داد و از سال 1375 به منظور تسریع در جمع‌آوری اطلاعات و اسناد از یاری همکاران جدیدی بهره برد. فکر انتشار اولین کار تدوین شده در سال 1382 با انتشار اولین کتاب گروه "معماری نیکلای مارکف" تحقق یافت، که بازتاب امیدوار کننده‌ای در داخل و خارج از کشور داشت . دومین کتاب گروه با نام "معماری کریم طاهرزاده بهزاد" در سال 1384 چاپ شد و کتاب "معماری وارطان هوانسیان" در پاییز 1387 به طبع رسید .

برای آشنایی بیشتر با این گروه می توانید به پایگاه اینترنتی به نشانی زیر مراجعه کنید: www.architecture-oct.com

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری