:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
چهارشنبه، ۲۸ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P پیرامون
کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران

در روز شنبه 5 اسفند 1374 مطابق با 24/ فوریه 1996 میلادی حدود 300 تن از دانش آموختگان معماری دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران در آمفی تاتر دانشکده گرد هم آمدند. این گردهمایی به همت تعدادی از فارغ التحصیلان دوره های مختلف معماری و هیئت موسس کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران ، به منظور معرفی فعالیت های انجام شده و برنامه های آتی کانونِ در شرف تاسیس برگزار گردید.

در بخش نخست این مراسم مهندس جولایی یکی از اعضای هییت موسس، توضیحات کوتاهی مبنی بر ضرورت تشکیل کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران و انجمن معماران ایرانی و کلیاتی از فعالیت‌های انجام شده در اینباره را ارائه کرد.

گزارش هیئت موسس درباره‌ی روند قانونی شکل گیری و برنامه‌های پیش رو مانند تعیین نام ، تنظیم اساسنامه و آگهی دعوت برای اولین مجمع عمومی و اعلام کاندیداتوری برای انتخابات هیئت مدیره و هیئت بازرسان کانون را یکی دِیگر از اعضای هییت موسس قرائت کرد . پس از آن آقای مهندس بهجو عضو دیگر هیئت موسس، کلیاتی از اساسنامه‌ی کانون شامل اهداف ، شرایط عضویت ، تشکیلات اجرایی و مسایل مالی را قرائت کرد . (متن اساسنامه ی کانون پیش از برگزاری گردهمایی در اختیار حضار قرار گرفته بود.)

در ادامه‌ی جلسه آقای مهندس کامران گودرزی و آقای مهندس مهرداد هاشم زاده همایونی، دو تن از همکاران هیئت موسس، گزارش های کوتاهی درباره‌ی مطالب استخراج شده از پرسشنامه‌ها و چشم‌اندازهای آینده‌ی کانون را ارائه کردند .

در بخش دوم گردهمایی، چند تن ار پیشکسوتان معماری دانشکده درباره ی ایجاد تشکل حرفه‌ای-تخصصی معماران باگرایش مسلط فرهنگی ، صنفی و تایید حرکت هیئت موسس کانون ، سخنان کوتاهی ایراد کردند .

آقای مهندس رهبری از اعضای هییت مدیره‌ی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ، آقای مهندس سید رضا هاشمی معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی و آقایان مهندس سیدمحسن میرحیدر و مهندس بهرام فریور صدری و مهندس کامران صفامنش از جامعه‌ی مشاوران ایران و آقای دکتر فلامکی از اساتید معماری و شهرسازی دانشکده ی هنرهای زیبا ، سخنرانان این بخش از گردهمایی بودند . و نتیجه ی این گردهمایی آن بود که:

در روز 29 فروردین سال 1375 ، اولین مجمع عمومی کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران در حضور 208 فارغ التحصیل و نماینده‌ی وزارت کشور در انجمن شرکت های ساختمانی تشکیل شد که در آن انتخاب اعضای اصلی و علی البدل هیئت مدیره و بازرسان صورت گرفت.

انتخاب شدگان هیئت مدیره دوره‌ی اول، به ترتیب آرا عبارتند از:

خانم مهندس انوشه منصوری

آقای مهندس علیرضا قهاری

آقای مهندس محسن میر حیدر

آقای مهندس سیامک جولایی

آقای مهندس سیدرضا هاشمی

آقای مهندس سید حمید نوحی

آقای دکتر عطاءالله امیدوار

پنج نفر اول اعضای اصلی هیئت مدیره و دو نفر آخر اعضای علی البدل را تشکیل دادند. و بازرسان نیز به ترتیب: آقای مهندس مهرداد هاشم زاده همایونی و آقای مهندس علیرضا سرحدی (بازرس اصلی) و آقای مهندس مصطفی کاظمی اسفه (بازرس علی البدل) انتخاب شدند که تاپایان دوره اول مسئولیت راهبری کانون را عهده دار شدند. پروانه رسمی کانون بنام جناب آقای مهندس سید رضا هاشمی از طرف وزارت کشور صادر گردید و کانون فعالیت رسمی خود را در قالب ماده ده احزاب بصورت تشکلی حرفه ای غیر انتفاعی و غیر سیاسی شروع کرد.

اساسنامه‌ی کانون

فصل اول : کلیات و اهداف
ماده 1 : نام : کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران

کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران ، کانونی است علمی ، فنی ، تخصصی ، حرفه ای، پژوهشی ، غیر سیاسی و غیر انتفاعی که در این اساسنامه اختصاراً ، کانون ، نامیده می شود .

ماده 2 : محل و مرکز اصلی کانون در شهر تهران به آدرس تهران ـ خیابان دکتر شریعتی ـ سه راه طالقانی ـ شماره 162 ـ طبقه سوم ـ کد پستی 15619 ـ صندوق پستی 6831 ـ 15875 واقع است و در صورت لزوم می‌تواند با تصویب کمیسیون ماده 10 قانون فعالیت احزاب و جمعیت ها در سایر شهرهای کشور شعبه ، دفتر یا نمایندگی دایر نماید .

ماده 3 : تابعیت : کانون تابعیت جمهوری اسلامی ایران را دارد و اعضای آن التزام خود را به قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی ایران اعلام داشته و حق فعالیت علیه جمهوری اسلامی ایران را نخواهند داشت.

ماده 4 : مدت فعالیت: کانون از تاریخ تاسیس برای مدت نامحدودی تشکیل می گردد .

ماده 5 : اهداف کانون : برقراری ارتباط ، انتقال اطلاعات و تجارب به منظور اعتلای دانش معماری اعضاء از طریق :
1-5- جلب مشارکت مهندسان معمار فارغ التحصیل دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و همکاری و همیاری با سایر سازمان‌ها و کانون‌های مشابه به منظور ارائه خدمات علمی ، فنی ، فرهنگی و حمایت از حقوق حرفه‌ای اعضاء .

2-5- اعتلای سطح علمی و تجربی اعضای کانون ازطریق گردآوری و پردازش اطلاعات فنی ـ حرفه ای، ارتباط و همکاری مستمر با اعضاء و دانشکده هنرهای زیبا به منظور انتقال تجربیات و ارائه طرح‌ها ، برنامه‌ها و روش‌های نوین علمی، اجرایی و آموزشی با استفاده از کلیه امکانات ارتباطی، کلاس‌های فوق برنامه ، ترجمه و تالیف و ا‌نتشارات ، سخنرانی ، فیلم و ایجاد تسهیلات برای اعضاء به منظور آشنایی با فعالیت‌ها و طرح های معماری .

3-5- بررسی و ارزیابی طرح ها و قراردادهای معماری و رشته های مرتبط با آن پیشنهاد طرح های ضروری و زیر بنایی بر پایه نیازهای جامعه و مبادلات تجربیات و نظریات با کانون های مشابه و ارائه رهنمودهای علمی و عملی .

4ـ 5- برقراری تماس علمی با کانون‌ها و دانشکده‌های معماری و رشته‌های مرتبط ،‌ شرکت در سمینارها ،‌ کنفرانس ها و نمایشگاه‌های تخصصی در داخل یا خارج از کشور .

5 ـ 5- کمک به اعتلای آموزش و حرفه معماری و اشاعه و ترویج آن در جامعه از طریق :

الف : اطلاع‌رسانی درباره رویدادها و پیشرفت‌های علمی ، آموزشی و حرفه‌ای معماری در ایران و جهان از راه وسائل ارتباط جمعی و انتشار نشریات ، برگزاری گردهمائی و نمایشگاه و سخنرانی و سفرهای پژوهشی .

ب ـ ایجاد کتابخانه و مرکز اسناد و اطلاعات و تهیه کتب و نشریات بویژه برای استفاده اعضای کانون .

ج ـ اجرای انواع آموزش‌های تکمیلی برای دانشجویان و دانش آموختگان معماری،‌ بویژه برای اعضای کانون .

د ـ کمک به ارتقاء و بسط فرهنگ حفاظت از محیط زیست و شناخت مسائل معماری در رابطه با توسعه پایدار و چرخه‌های زیست محیطی به گونه‌ای که نقش مثبت معماران در حمایت از این توسعه بطور جدی ارزیابی و شناخته شود .

هـ ـ ارتباط با نهادهای علمی، فنی، هنری و فرهنگی داخلی و خارجی .

و ـ اقدام به مشارکت در برگزاری مسابقات داخلی و کمک به شرکت علاقمندان در مسابقات خارجی .

ز ـ برگزاری مراسم بزرگداشت اعضایی که دارای خدمات مهم فرهنگی ، علمی ، آموزشی یا حرفه‌ای بوده‌اند.

ح ـ برگزاری مراسم سالانه تجلیل از دانش آموختگان ممتاز .

ط ـ برگزاری نمایشگاه آثار اعضاء در زمینه معماری، خط، نقاشی ، عکس و غیره .

ی ـ تشکیل کلاس‌های آموزشی و هنری برای اعضاء و خانواده ایشان .

6- 5- ایجاد تسهیلات برای کمک به امور رفاهی و حرفه‌ای اعضاء از طریق :

الف ـ ایجاد امکانات مناسب ورزشی ، تفریحی برای اعضاء و خانواده آنها .

ب ـ ایجاد صندوق قرض‌الحسنه .

ج ـ ایجاد شرکت تعاونی و سرمایه گذاری مسکن و مصرف و چند منظوره برای اجرای برنامه های تولیدی و سرمایه گذاری اعضاء در بخش های مختلف اقتصادی .

د ـ قبول داوری ، حکمیت و وساطت در اختلافات حرفه ای .

ماده 6 : طرح‌ها و برنامه‌هایی که در موارد 2 ـ 5 و 3 ـ 5 اساسنامه پیش بینی شده و به نحوی با وظایف یکی از وزارتخانه ها یا سازمان های دولتی ارتباط دارد ، پس از کسب موافقت وزارتخانه یا سازمان دولتی ذیربط به مرحله اجرا در خواهد آمد .

فصل دوم : شرایط و نحوه عضویت و انواع آن

ماده 7 : کلیه دانش آموخته‌گان رشته معماری دانشکده هنرهای زیبا، هم دانشکده‌ای و عضو کانون می‌باشند و با پذیرش شرایط مندرج در ذیل این ماده به عضویت رسمی کانون پذیرفته می‌شوند :

1 ـ 7 - التزام به قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی ایران

2ـ 7 - عدم وابستگی به سازمان ضد دولتی

3 ـ 7 - پذیرفتن اساسنامه و اهداف کانون

ماده 8 : انواع عضویت :

1ـ 8- اعضای پیوسته (دانش آموختگان رشته معماری دانشکده هنرهای زیبا) که دارای حق رای بوده و مکلف به پرداخت حق عضویت می‌باشند و اعضای اصلی محسوب می‌شوند .

2 ـ 8 - اعضای وابسته عبارتند از :

الف ـ دانشجویان رشته معماری دانشکده هنرهای زیبا

تبصره : رسمیت اعضای وابسته مشروط به پرداخت حق عضویت و دارا بودن شرایط مندرج در ماده 7 این اساسنامه می‌باشد .(اعضای وابسته حق رای ندارند.)

3 ـ 8 - اعضای افتخاری، عبارتند از شخصیت‌های حقیقی (و یا حقوقی) که به اتفاق آراء هیئت مدیره انتخاب شده و یا به درخواست کتبی نصف بعلاوه یک نفر از اعضای پیوسته کانون ( یعنی از شمار اعضاء اصلی همان سال کانون ) و یا بنا به تصویب دست کم یک سوم از شمار حاضران در هر یک از جلسه های مجمع عمومی کانون انتخاب شوند . عضویت افتخاری دائمی بوده و محدود به هیچ شرط دیگری جز شرایط مندرج در بند 1 ـ 7 و 2 ـ 7 و 3 ـ 7 ماده 7 اساسنامه نمی باشد ( اعضای افتخاری حق رای ندارند (

فصل سوم : ارکان کانون

ماده 9 : ارکان کانون عبارتند از :

1-9- مجمع عمومی

2-9- هیئت مدیره

3-9- هیئت بازرسی

الف : مجمع عمومی

ماده 10 : مجمع عمومی عالیترین مرجع تصمیم گیری در کانون می باشد که به صورت عادی یا فوق العاده و از اجتماع اعضای اصلی کانون همان سال تشکیل می‌شود .

ماده 11 : مجمع عمومی عادی سالی یک بار در سه ماهه اول هر سال تشکیل خواهد شد . برای رسمیت جلسه حضور نصف بعلاوه یک نفر اعضای پیوسته هر سال و جهت تصویب هر موضوعی رای موافق اکثریت نسبی اعضای حاضر ضرورت دارد . در صورتی که در دعوت نخست تعداد حاضر به حد نصاب نرسد ، جلسه دوم پس از آگهی به فاصله بیست و پنج روز تشکیل و با هر تعداد حاضر ، رسمیت خواهد یافت .

ماده 12 : وظایف مجمع عمومی عادی

1- تعیین خط مشی کلی کانون و تصویب تغییرات در مفاد اساسنامه

2- انتخاب ، تجدید انتخاب و عزل اعضای هیئت مدیره و هیئت بازرسان

3- استماع و رسیدگی به گزارش هیئت مدیره و هیئت بازرسان

4- بررسی و تصویب پیشنهادات هیئت مدیره

5- تعیین میزان حق عضویت سالانه و تصویب ترازنامه و بودجه کانون

تبصره 1 : مجمع عمومی می تواند امور مربوط به تعیین حق عضویت سالانه را به هیئت مدیره تفویض اختیار نماید .

6- تعیین روزنامه کثیرالانتشار جهت درج آگهی و دعوتنامه‌های کانون

ماده 13 : مجمع عمومی فوق‌العاده در هر زمان با رعایت تشریفات و اعلام در روزنامه کثیرالانتشار مشابه مجمع عمومی عادی و با شرایط زیر تشکیل خواهد شد :

1 ـ با درخواست هییت مدیره یا هییت بازرسان .

1 ـ با درخواست 5/1 ( یک پنجم ) اعضای پیوسته کانون .

تبصره 2 : دعوت برای مجمع عمومی فوق العاده کتبی بوده و حداقل تا دو هفته قبل از تشکیل آن به اطلاع اعضاء خواهد رسید.

تبصره 3 : مجمع عمومی فوق‌العاده جهت رسمیت ، همان شرایط مجمع عمومی عادی را خواهد داشت .

تبصره 4 : تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده جهت رسمیت ، همان شرایط مجمع عمومی عادی را خواهد داشت .

ماده 14 : وظایف مجمع عمومی فوق العاده :

1 ـ 14- تمام وظایف مجمع عمومی عادی .

2 ـ 14- تعیین و میزان حق عضویت سالیانه و ماهیانه اعضاء .

3 ـ 14- تعیین محل جدید مرکز اصلی کانون .

4 ـ 14- عزل انفرادی یا اجتماعی اعضای هییت مدیره و یا هییت بازرسان .

5ـ 14- بررسی و تصویب انحلال کانون و انتخاب اعضای هییت تصفیه .

تبصره 5 : انحلال کانون و عزل اعضای هییت مدیره و یا هییت بازرسان باید با اطلاع و موافقت وزارت کشور در دستور کار مجمع عمومی فوق‌العاده قرار گیرد .

ماده 15 : مجمع عمومی توسط هیئت رییسه‌ای مرکب از یک رئیس و یک منشی به انتخاب مجمع و دو ناظر از هیئت مدیره اداره می شود .

تبصره 6 : اعضای هیئت مدیره با اعلام قبولی نامزدی خود در مجمع عمومی انتخاب خواهند شد .

ماده 16 : هیئت مدیره پس از مجمع عمومی عالیترین رکن کانون و نماینده قانونی آن بوده و نماینده اجرایی و مسئول اداره کانون در حدود مقررات این اساسنامه و آیین‌نامه‌های مربوطه و مجری مصوبات عمومی می‌باشد.

ماده 17 : وظایف و اختیارات هیئت مدیره :

1 ـ اجرای مصوبات مجمع عمومی عادی و فوق‌العاده .

2ـ رسیدگی به گزارشات ، پیشنهادات ، اعتراضات و شکایات اعضاء و هیئت بازرسان و اتخاذ تصمیم درباره آنها .

3 ـ بررسی مسائل و موضوعاتی که در راه تحقق اهداف کانون پیش می آید و تعیین راه حل های عملی و اجرایی مناسب .

4 ـ گزارش به مجامع عمومی عادی و فوق‌العاده .

5 ـ دعوت برای تشکیل مجمع عمومی عادی و فوق‌العاده .

6ـ رسیدگی به ترازنامه مالی کانون برای طرح و تصویب آن در مجمع عمومی ، رسیدگی به حساب های کانون ، پرداخت دیون و وصول مطالبات ، افتتاح حساب بانکی.

7 ـ حفظ و حراست اموال منقول و غیر منقول ، انجام تشریفات قانونی تعقیب جریانات قضایی و مالیاتی و ثبتی در کلیه مراحل قانونی در محاکم ، تعیین حکم و تعیین وکیل و عزل آنان ، قطع و فصل دعاوی کانون از طریق سازش ، در صورت اقتضا تفویض و واگذاری تمام یا قسمتی از اختیارات خود به هر شخص دیگر اعم از حقوقی یا حقیقی .

تبصره 7 : به طور کلی هیئت مدیره می‌تواند هر اقدام و معامله‌ای را که ضروری بداند در مورد نقل و انتقال اموال غیرمنقول و تبدیل به احسن یا رهن گذاری و فک رهن و استقراض به استثنای فروش اموال غیر منقول که مستلزم تصویب مجمع عمومی است به نام کانون انجام دهد .

تبصره 8 : جز درباره موضوعاتی که به موجب مفاد این اساسنامه ، اخذ تصمیم و اقدام درباره آن ها در صلاحیت خاص مجامع عمومی است ، هیئت مدیره کلیه اختیارات لازم برای اداره امور را مشروط به رعایت حدود موضوع اساسنامه کانون دارا می باشد.

1ـ 17- کلیه اسناد و اوراق بهادار و تعهد آور با امضای رییس هیئت مدیره به اتفاق نایب رییس یا دبیر یا خزانه دار کانون همراه با مهر کانون معتبر خواهد بود .

2 ـ 17- دبیرکانون در حدود اختیاراتی که از طرف هیئت مدیره به وی تفویض می‌گردد ، نماینده کانون محسوب شده و از طرف کانون حق امضاء دارد .

3 ـ 17- هیئت مدیره می‌تواند از بین اعضای واجد شرایط و در جهت اجرای اهداف مندرج در اساسنامه ، کمیته‌های تخصصی کانون را تشکیل دهد .

4 ـ 17- تصمیمات متخذه در کمیته‌های تخصصی پس از تصویب در هیئت مدیره قابل اجرا است .

ماده 18 : انتخاب هیئت مدیره

1 ـ 18- اعضای هیئت مدیره با اعلام قبولی نامزدی خود و پس از تایید صلاحیت توسط مراجع ذیصلاح، در مجمع عمومی انتخاب خواهند شد .

2 ـ 18- اعضای هیئت مدیره از 7 نفر عضو اصلی و 3 نفر عضو علی البدل تشکیل می شود که برای مدت 3 سال از میان اعضای پیوسته کانون انتخاب خواهند شد .

تبصره 9 : انتخاب اعضاء هیئت مدیره برای دوره‌های بعد بلا مانع است .

تبصره 10 : شعبات کانون در مراکز استان ها توسط هیئتی مرکب از 3 نفر که از سوی اعضای شعبه انتخاب و با تصویب هیئت مدیره مرکزی انتصاب می‌شوند اداره خواهند شد و اعضای این هیئت‌ها طبق دستور‌العمل هیئت مدیره فعالیت خواهند نمود . حد نصاب تاسیس شعبه 20 نفر می باشد که در صورت عدم حصول آن می توان دفتر یا نمایندگی دایر نمود .

تبصره 11 : جلسات هیئت مدیره با حضور نصف بعلاوه یک نفر اعضاء رسمیت یافته و تصمیمات متخذه با اکثریت آراء موافق معتبر خواهد بود .

تبصره 12 : شرکت اعضای هیئت مدیره در جلسات آن ضروری است و غیبت هر یک از اعضاء بدون عذر موجه و بدون اطلاع قبلی تا پنج جلسه متوالی در حکم استعفاء و عزل عضو غایب خواهد بود .

تبصره 13 : در صورت استعفا یا فوت یا سلب شرایط از هر یک از اعضای هیئت مدیره، عضو علی‌البدل برای مدت باقیمانده ، به جای عضو اصلی فعالیت خواهد نمود .

تبصره 14 : هیئت مدیره علاوه بر جلساتی که به طور مرتب هر هفته یک بار تشکیل خواهد داد ، بنا به ضرورت با دعوت کتبی یا تلفنی رییس یا نایب رییس هیئت مدیره تشکیل جلسه فوق‌العاده خواهد داد .

3 ـ 18-اعضای هیئت مدیره حداکثر یک هفته بعد از انتخاب شدن تشکیل جلسه داده و بین اعضای اصلی یک نفر را به عنوان رییس و یک نفر را به عنوان نایب رییس و یک نفر را به عنوان دبیر و یک نفر را به عنوان خزانه دار برای مدت یک سال انتخاب خواهد کرد.

4-18- هیئت رییسه کانون : از رییس هیئت مدیره ، نایب رئیس ، دبیر و خزانه دار تشکیل می گردد . و رییس هیئت مدیره رییس کانون محسوب می شود و اداره جلسات را به عهده خواهد داشت و کلیه مکاتبات رسمی به سران وزارت خانه ها و ارگانهای حکومتی ودولتی و مشابه را به نمایندگی از طرف هیئت مدیره امضا خواهد نمود .

5 ـ 18- نایب رییس هیئت مدیره تدوین یکساله کلیه برنامه‌های اجرایی کانون برای تصویب در هیئت مدیره و ابلاغ آن برای اجراء و مشارکت در تصمیم گیری‌ها و امضاء مکاتبات رسمی کانون و اداره جلسات هییئت مدیره در غیاب و عدم حضور رییس هیئت مدیره را عهده دار خواهد بود .

6 ـ 18- دبیر هیئت مدیره که دبیر اجرایی کانون محسوب می‌شود ، تصمیمات و مصوبات هییئت مدیره و مجمع را از طریق سازمان اجرایی ( کارمندان استخدامی) که مجوز استخدام آنها را از هیئت مدیره کسب نموده است به اجرا می‌گذارد ـ اتخاذ تصمیمات و صدور دستورات اداری و اجرایی و انجام پیگیری‌ها و امضاء مکاتبات لازم ، تهیه و گزارش برای هیئت مدیره و تنظیم دستور کار و تهیه صورت جلسه‌ها به عهده دبیر خواهد بود .

7 ـ 18 ـ خزانه دار هیئت مدیره خزانه دار کانون محسوب می‌شود و علاوه بر امضاء اسناد رسمی و بهادار و تعهد آور بهمراه رییس هییئت مدیره و مهر کانون امضاء کلیه مکاتبات لازم در حوزه فعالیت مقرر ، مسئولیت برنامه ریزی مالی و بودجه بندی سالانه و پی گیری و وصول حق عضویت‌ها و کمک‌های مالی مردمی و دولتی را به نحو مقتضی و کنترل هزینه‌های کانون و نیز تهیه دفاتر روزنامه و کل و آماده نمودن اظهارنامه مالیاتی کانون و ارائه آن به سازمان مالیاتی کشور در موعد قانونی از طریق کادر اجرائی مالی به مورد اجرا خواهد گذاشت.

تبصره 15 : تجدید انتخاب افراد مزبور در سال بعد بلامانع است .

تبصره 16 : رییس هیئت مدیره ، رییس کانون محسوب شده . تشکیل و اداره جلسات هیئت مدیره ، را به عهده داشته و مکاتبات رسمی را به نمایندگی از طرف هیئت مدیره امضاء خواهد نمود .

تبصره 17 : تشکیل و اداره جلسات در غیاب و عدم حضور بموقع رئیس به ترتیب به عهده نائب رئیس و دبیر کانون خواهد بود .

تبصره 18 : دبیر هیئت مدیره که دبیر کانون نیز محسوب می شود ، تصمیمات و مصوبات هیئت مدیره و مجمع را ، از طریق سازمان اجرایی که به تصویب هیئت مدیره خواهد رسید ، به اجرا می گذارد . اتخاذ تصمیمات و صدور دستورات اداری و اجرایی و مالی ، انجام پیگیری‌ها و امضاء مکاتبات لازم ، تهیه گزارش برای هیئت مدیره و تنظیم دستور کار و تهیه صورتجلسات به عهده دبیر می‌باشد .

تبصره 19 : سایر اعضای هیئت مدیره نیز علاوه بر مشارکت در تصمیم گیری‌ها ، مسئولیت اجرای بخشی از وظایف هیئت مدیره را با هماهنگی دبیر و طبق آن آیین نامه داخلی که به تصویب هیئت مدیره می رسد ، به عهده خواهد گرفت .

8 ـ 18- هیئت مدیره موظف است ظرف حداکثر دو ماه قبل از پایان تصدی خود انتخابات هیئت مدیره جدید را برگزار نماید و نتیجه را یک هفته قبل از پایان تصدی خود به وزارت کشور اعلام نموده و تا انتخابات هیئت مدیره جدید وظایف محوله را انجام دهد و برای تنظیم جریان امور کانون اختیارات خود را اعمال نماید .

9ـ 18 : آیین نامه های اجرایی این اساسنامه بعد از تصویب هیئت مدیره و با اطلاع وزارت کشور قابل اجرا خواهد بود .

ج ـ هیئت بازرسی

ماده 19 : مجمع عمومی عادی 2 نفر را به عنوان بازرس اصلی و 1 نفر را به عنوان علی‌البدل برای مدت یک سال انتخاب خواهد نمود .

تبصره 20 : انتخاب مجدد بازرسان بلامانع است .

ماده20 : وظایف بازرس و بازرسان

1 ـ بررسی کلیه اسناد و اوراق مالی کانون و گزارش برای مجمع عمومی .

2 ـ مطالعه گزارش سالانه هیئت مدیره کانون و تهیه گزارش عملکرد کانون برای اطلاع مجمع عمومی .

3ـ گزارش هر گونه تخلف هیئت مدیره از مفاد اساسنامه به مجمع عمومی .

ماده 21 : کلیه اسناد و مدارک کانون اعم از مالی و غیر مالی در هر زمان ، بدون قید و شرط باید به وسیله هیئت مدیره کانون ، جهت بررسی در دسترس هیئت بازرسان قرار گیرد .

فصل چهارم : بودجه و مواد متفرقه

ماده 22 : بودجه کانون از طریق جمع آوری هدایا ، اعانات ، قبول وصیت ، وقف و نیز حق عضویت اعضاء تأمین می شود

1ـ 22 - انتشارات و دیگر منابع خدماتی، با تصویب هیئت مدیره می تواند محلی برای تامین بودجه کانون باشد .

ماده 23 : درآمد و هزینه‌های کانون در دفاتر قانونی ثبت و شرح بیلان آن در پایان هر سال مالی جهت اطلاع به کمیسیون ماده 10 قانون فعالیت احزاب و جمعیت‌ها ارائه خواهد شد .

1 ـ 23- کلیه دفاتر مالی کانون در مواقع مراجعه مامورین مالیاتی در اختیار آن قرار خواهد گرفت .

2 ـ23- سال مالی کانون منطبق بر سال هجری شمسی بوده و همواره به پایان اسفندماه ختم می‌شود .

3 ـ 23- کلیه وجوه مازاد بر هزینه‌های کانون در حساب مخصوصی به نام کانون نزد یکی از بانک‌های رسمی کشور نگهداری خواهد شد .

ماده 24 : کلیه مدارک رسمی کانون ، پرونده‌ها و نوشته‌های رسمی در دبیرخانه کانون نگهداری می‌شود ، مکاتبات رسمی کانون با امضاء رئیس هیئت مدیره و یا نائب رئیس و یا دبیر ( در غیاب رئیس هیئت مدیره ) همراه با مهر کانون خواهد بود .

تبصره 21 : مصوبات و صورت جلسات هیئت مدیره در دفاتر مخصوص به ترتیب تاریخ ، ثبت و به امضای اعضای ذیربط خواهد رسید .

ماده 25 : هر گونه تغییری در مفاد اساسنامه و اعضای هیئت مدیره در صورتی معتبر است که با تصویب کمیسیون ماده 10 قانون فعالیت احزاب و جمعیت‌ها باشد .

تبصره 22 : محل کانون و اقامتگاه اعضای هیئت مدیره و اشخاص صاحب امضاء و تغییرات بعدی آن باید به اطلاع وزارت کشور برسد و مادامی که اطلاع داده نشده ، استناد به آن معتبر نخواهد بود .

ماده 26 : کانون دارای مهر و آرم مخصوص خواهد بود که متن آن با تصویب هیئت مدیره و مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت کشور تهیه و استفاده خواهد شد .

تبصره 23 : هیئت مدیره در حفظ و حراست ار مهر و آرم کانون مسئولیت قانونی دارد .

ماده 27 : انتشار هرگونه نشریه پس از کسب اجازه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تحصیل پروانه انتشار با رعایت کامل قانون مطبوعات انجام می‌شود .

ماده 28 : با توجه به این که کانون ماهیتاً غیر تجاری می‌باشد نمی تواند اعمال تجاری انجام دهد .

ماده 29 : در صورت انحلال کانون ، مجمع عمومی فوق‌العاده ، هیئت تصفیه‌ای انتخاب و این هیئت موظف خواهد بود پس از ادای دیون و وصول مطالبات کانون نسبت به واگذاری اموال و املاک به یکی از مراکز آموزشی یا پژوهشی داخل کشور اقدام نماید . هیئت مذکور موظف است یک نسخه از شرح کامل جریان انحلال را جهت بررسی به کمیسیون ماده 10 قانون فعالیت احزاب و جمعیت‌ها ارسال دارد .

ماده 30 : این اساسنامه مشتمل بر 4 فصل و 30 ماده و 23 تبصره می باشد که تغییرات آن در جلسه مجمع عمومی کانون و در حضور نماینده محترم اداره سوم سیاسی وزارت کشور به تصویب رسید.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری