:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
چهارشنبه، ۲۸ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P پیرامون
نگاهی به کتاب طراحي با طبيعت

همسويي و هماهنگي با طبيعت، ساخته هاي دست بشر را به طبع جوهري انسان نزديک تر مي سازد و از نظر هنري و کاربردي به فرآيندي مي رساند که زيبايي و بهره وري را در يک مجموعه در کنار هم متبلور مي سازد.
طراحي با طبيعت عنوان کتابي است که اين معنا را در مهندسي و معماري مورد توجه قرار داده است.
اين کتاب نوشته ي ايان مک هارگ و ترجمه ي عبدالحسين وهاب زاده است که از سوي انتشارات جهاد دانشگاهي مشهد و شرکت مشاور گزينه در 198 صفحه و شمارگان 2200 نسخه و قيمت 14 هزار تومان به چاپ رسيده است.
نويسنده در ديباچه ي طراحي با طبيعت آورده است:

از اولين چاپ کتاب طراحي با طبيعت بيش از سي سال مي گذرد و در اين مدت آگاهي ما نسبت به محيط زيست به طرز باورنکردني گسترش يافته و به جرأت مي توان گفت که اين کتاب در اين ميان سهم عمده اي ايفا کرده است. هزاران نفر با مطالعه ي اين کتاب به اين باور رسيده اند که طراحي درست مکان ها و ساختمان ها به حفظ و نگهداري منابعِ محدودِ طبيعت کمک مي کند. طراحي با طبيعت با وجود گذشت بيش از سه دهه از نگارش آن، کماکان تازه و قابل استفاده است. وقتي خواندن کتاب را تمام کنيد، ديگر به مناظر، جاده ها، شهر و يا حتي خانه ي خودتان با ديد قبلي نگاه نخواهيد کرد. طراحي با طبيعت، که اکنون کتابي کلاسيک محسوب مي شود و به عنوان کتاب درسي و مرجع درآمده است، در رده ي کتب روانشناسي محيطي قرار مي گيرد و در کتابخانه ي کنگره جزو کتب جامعه شناسي طبقه بندي شده است؛ اما با اندکي مسامحه مي توان آن را در شمار کتابهاي علوم طبيعي،طراحي منظر و معماري به حساب آورد. اين کتاب ( طراحي با طبيعت ) از اولين کتب معاصري است که در آن، علم با نثري روان و شعرگونه تلفيق شده است و توجه انسان ها را به طراحي محيط زندگي شان متناسب و همراه با طبيعت جلب مي کند. در طراحي هر چيزي که به دستِ انسان ساخته مي شود بايد همه ي عناصر طبيعت از قبيل انسان ها، صخره ها، گياهان، خاک،حيوانات و اکوسيستم مدنظر قرار گيرند.
به عنوان مثال در طراحي يک بزرگراه که امروزه تعداد زيادي از آنها را در گوشه و کنار شهرها براي حل مشکل ترافيک ساخته ايم، بايد کمترين آسيب به منظره ي طبيعي وارد آيد و تمام عواقب اجراي طرح براي محيط زيست پيش بيني گردد. تصور کنيد اگر در طراحي جاده ها، بزرگراه ها و خطوط حمل ونقل ريلي که از 50 ، 60 سال پيش ساخته ايم ظرايف زيبايي شناختي لحاظ مي شد چگونه دنيايي داشتيم ! چگونه وضعمان به اين صورتي که هست درآمد و ما درحال حاضر چه مي توانيم بکنيم ؟ خانه هاي درهم و برهم، شهرهاي بيمار و مناظري که با دستکاري هاي ما خراب شده و از پا درآمده اند. اين تصوير انسان خودمحوري است که نه به دنبال هماهنگي با طبيعت و يکي شدن با آن بلکه درپي غلبه برآن است.

مک هارگ: اين کتاب نتيجه ي تجربيات شخصي من است درباره نيروي خورشيد،ماه، ستارگان، تغيير فصول، زمان کاشت و برداشت، ابرها و باران ها، رودخانه ها و اقيانوس ها، جنگل ها، گياهان و حيوانات؛ آنها با ما هستند، اجاره نشين اين جهان، شريک ما در مبارزه براي تنازع بقا و همراه ما در ساختن آينده.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری