:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
چهارشنبه، ۲۸ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P پیرامون
از زبان معمار؛ «ویلای زیبادشت» اثری از آرشیتکت نورکیهانی، يك ويلاي ساده براي تعطيلات آخر هفته

Hadmin Noorkeyhani سيد حميد نور كيهاني -مکان: زیبادشت کرج
-كارفرما: مسعود آذري مشكين
-طراح (معماري-سازه-تاسيسات-نظارت):سيد حميد نور كيهاني
-زمان طراحي و ساخت: 1365
مساحت زمين: 1200 مترمربع (40*30 متر)
مساحت ويلا: 180 مترمربع در يك طبقه با محوطه سازي، استخر در فضاي آزاد و پاركينگ مسقف


ويلائي بدون تظاهرات نمادين با استفاده از مصالح ارزان و ساده


اين ويلا بدور از هرگونه اتلاف بودجه و با رعايت اقتصاد كامل در طراحي و ساخت، داراي فضاهاي (نزديك به 100 درصد) مفيد با كارائي پيش‌بيني شده، بوده و گوشه و كنار آن ويژگيهاي دلپذير با چشم اندازهاي زيبا به محوطه و فضاي سبز دارد.<br />
با وجود مستطيل شكل بودن زمين باغ بدليل عمليات اوليه كه كارفرما در آن انجام داده بود و نيز درختان موجود، محدوديتهائي براي طراحي تعريف و تعيين شده بود. لذا با توجه به محدوديتها، طراحي در محدوده تعيين شده انجام گرفت.
اين ويلا بدور از هرگونه اتلاف بودجه و با رعايت اقتصاد كامل در طراحي و ساخت، داراي فضاهاي (نزديك به 100 درصد) مفيد با كارائي پيش‌بيني شده، بوده و گوشه و كنار آن ويژگيهاي دلپذير با چشم اندازهاي زيبا به محوطه و فضاي سبز دارد.
سازه ساختمان كه از جرزهاي آجري ساخته شده است با آجر فشاري خندان به ضخامت 35 سانتي‌متر و دو رونما چيده شده است.سازه ساختمان كه از جرزهاي آجري ساخته شده است با آجر فشاري خندان به ضخامت 35 سانتي‌متر و دو رونما چيده شده است. به اين ترتيب از نماسازي پوسته‌اي و زائد پرهيز كرده و از داخل نيز ‌آجرچيني ها حتي‌المقدور اكسپوز بوده و نماچيني با بندكشي همسطح شده است. (ديوارهاي 11 و 22 سانتي‌متري به ناچار يكرونما بوده و نماي ديگر آن سفيدكاري و يا در سرويسهاي بهداشتي كاشي كاري شده است)
دربهاي خارجي (ورودي اصلي و ورودي فرعي) و پنجره ها از پروفيل سپنتا با شيشه خور شطرنجي براي جلوگيري از سرقت طراحي و ساخته شده است.
دربهاي داخلي چوبي و با استفاده از چوب صندوقي (چوب بدست آمده از صندوق هاي بسته بندي كالاهاي وارداتي-تخته 7 لائي) بوده است.
كاشيها از نوع زرين خاك از قرار هر مترمربعي 1000 ريال و در ابعاد 5*20 سانتي‌متر انتخاب شده است
آشپزخانه با مصالح بنائي اجاق بندي شده است. ميز پيشخوان آشپزخانه رو به سالن و در گوشه مناسب بدون اشغال فضاي مفيد سالن پذيرائي و نهارخوري و با چوب روسي ساخته و نصب شده است.
آشپزخانه با مصالح بنائي اجاق بندي شده است. ميز پيشخوان آشپزخانه رو به سالن و در گوشه مناسب بدون اشغال فضاي مفيد سالن پذيرائي و نهارخوري و با چوب روسي ساخته و نصب شده است.براي فرش كف از موزائيك ويبره 30*30 سانتي‌متر؛ با دو رنگ سيماني و جگري استفاده شده است. محوطه ورودي (هال)، آشپزخانه و پيش فضاي سالن پذيرائي (كوئن شومينه) با طرح شطرنجي و قسمت خواب با رنگ خاكستري يكدست و قسمت پذيرائي و نهارخوري با رنگ جگري يكدست فرش شده است.
براي سرمايش از كولر آبي و كانال كشي اكسپوز و براي گرمايش از شومينه هيزمي در سالن پذيرائي و بخاري‌هاي نفتي در اطاقها استفاده شده است.
سيم‌كشي ها در قسمت‌هاي عمودي روي كار اجرا شده با استفاده از چراغها و كليد و پريزهاي باراني و روي كار.
محوطه سازي نيز تماماً با آجر فشاري و گري چيني اكسپوز مي باشد كه اختلاف سطحها بوسيله رامپ و پله با دست‌اندازهاي مناسب حل شده است.سقف از نوع شيبدار سبك با پشم شيشه، توري، ايرانيت موجدار و آبروهاي كافي در محلهاي مناسب بوده و از زير رابيس بندي شبيدار شده است، بجز در محلهائي )بالاي ورودي فرعي وحمام (كه با زدن طاق ضربي مقاوم منبع ذخيره آب و كولرهاي آبي نصب و تعبيه شده است.
محوطه سازي نيز تماماً با آجر فشاري و گري چيني اكسپوز مي باشد كه اختلاف سطحها بوسيله رامپ و پله با دست‌اندازهاي مناسب حل شده است.
نكته ديگر اينكه با استفاده از اختلاف سطح موجود در جنوب سالن پذيرائي با اجراي بستر بتني (بتن مگر) و زيرسازي مناسب، استخر با ورقهاي روغني 3 ميلي متر در محل ساخته شد بدون نياز به انواع و اقسام عايق كاري و كاشي كاري‌هاي پرهزينه. به اين ترتيب با قيرگوني كردن يك لايه اطراف آن و چيدن آجر و پركردن فضاهاي خالي اطراف، استخر نيز به كمترين هزينه اجرا شد كه تا اين تاريخ بدليل رسيدگي همه ساله (سمباده، بتونه سنگي و نقاشي) كوچكترين ايرادي نداشته است. (19 سال)

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری