:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
چهارشنبه، ۲۸ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P پیرامون
چينه‌چيتا

cinecitaچينه‌چيتاهدیه درماناستوديوي وسيع و مجهزي كه در اواخر دهه 30 در حوزه رم ساخته شد و تحت نظارت دولت قرار گرفت. دولت فاشيست موسوليني كه سينما را وسيله تبليغاتي مناسبي يافته بود، به فيلمسازي توجهي خاص داشت، با اين نظر كه شهر سينمايي رم به رقابت با هاليوود بپردازد. از لويچي فردي مديركل امور سينمايي حكومت فاشيست موسوليني نقل كرده‌اند :‌«ساعت دو بعد از نيمه شب 26 سپتامبر سال 1935 صداي زنگ تلفن سكوت خانه‌ام را در هم مي‌شكند. شتابان به طرف تلفن مي‌روم، گوشي را برمي‌دارم، صدائي لرزان خبر مي‌دهد كه چينز، تنها استوديوي بزرگ فيلمبرداري رم در شعله‌هاي آتش سوخته است. من اين واقعه را سرآغاز تولد چينه‌چيتا مي‌دانم.»
موسوليني تأثير سينما را به درستي مي‌شناخت اما بدون ترديد فيلمسازي به عنوان هنر مقصود وي نبود و بلكه او به نيروي عظيم تبليغاتي نهفته در سينما پي برده بود.
در آتش‌سوزي چينز كه استوديويي خصوصي و متعلق به كارلوكوفكوروني بود، سي سال تاريخ سينماي ايتاليا خاكستر شد. موسوليني، لوييجي فردي را كه سالها قبل هاليوود را ديده بود و رؤياي شهري سينمايي در اندازه‌هاي هاليوود را در سر داشت مأمور بازسازي تجهيزات سينمايي ايتاليا كرد. او هم كارلوكوفكوروني را به همكاري دعوت كرد و به او اختيارات كامل داد.
بدينسان در 29 ژانويه سال 1936 موسوليني اولين سنگ بناي چينه چيتا را بيان نهاد. در خلال عمليات اجرايي، موسوليني همه مراحل را زيرنظر داشت و اغلب به بازديد مي‌آمد. سرانجام پس از حدود 450 روز كار سخت و مداوم، در 28 آوريل سال 1937 چينه‌چيتا در محوطه‌اي به وسعت 600 هزار متر مربع با 16 استوديو در حاليكه از قبل چهار فيلم در دست تهيه بودند، توسط شخص موسوليني افتتاح شد. در ميان اولين آثاري كه در چينه‌چيتا ساخته شدند مي‌توان به "لوچانوسراي خلبانگ" ،‌"ناپل زمانهاي ديگر" و "جور به وردي" اشاره كرد.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری