:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
چهارشنبه، ۲۸ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P پیرامون
سيستم اطلاعات جغرافيايي (GIS) چیست؟

خشایار کاشانی‌جوبراي سيستم اطلاعات جغرافيايي (GIS) تعاريف متعدد و متنوعي ارائه گرديده است. پيدايش سيستم‌هاي اطلاعات جغرافيايي به دهه 1960 در كشور كانادا بر مي‌گردد. (حبيبي، 1380،30) اما، با عموميت يافتن اين سيستم در دهه‌هاي اخير در كل كشورهاي دنيا، مهمترين كشورهايي كه به طراحي، برنامه نويسي و ايجاد نرم افزارهاي خاص GIS مي‌پردازند، عبارت از كشورهاي آمريكا، انگليس، هلند، و كانادا مي‌باشند.
پيدايش سيستم‌هاي اطلاعات جغرافيايي به دهه 1960 در كشور كانادا بر مي‌گردددر ذيل برخي از مهمترين و كاربردي‌ترين تعاريف مرتبط با GIS ارائه گرديده‌اند:

• حالت خاصي از سيستم‌هاي اطلاعاتي است كه شامل پايگاه داده هايي از مشاهدات در شكلهاي توزيع شده فضايي فعاليتها يا پديده‌هاست كه در فضا بصورت نقاط، خطوط، و يا سطح قابل تعريف هستند. GIS، اطلاعات اين نقاط، خطوط، يا سطوح را نگهداري نموده و داده‌ها را براي سؤالهاي تخصصي و ويژه بازيابي مي‌كند.
(حبيبي، 1380، 3)

• سيستم اطلاعات جغرافيايي (GIS)، وسيله‌اي براي ذخيره و پردازش اطلاعات جغرافيايي در كامپيوتر مي‌باشد. اين سيستم با سرعت و قدرت انواع تابع و تركيب سخت‌افزاري و نرم‌افزاري قادر به پاسخگويي مي‌باشد. (گرجي‌نژاد، 138، 7)

•مجموعه اي سازمان‌يافته از سخت‌افزار و نرم‌افزار و اطلاعات جغرافيايي (داده‌هاي توصيفي) و نيروي انساني متخصص (مغزافزار) كه به منظور كسب، ذخيره، بهنگام‌سازي، پردازش، تحليل و ارائه كليه اشكال اطلاعات جغرافيايي، طراحي و ايجاد گرديده‌اند. (حبيبي، 1380، 5)

• GIS اشاره دارد به روشهايي كه از فناوري رايانه اي بهره مي‌گيرند تا در تمام كاربردهايي كه مرتبط با مكان و فضاست قابليت تجزيه و تحليل و پشتيباني از تصميم‌گيريها را فراهم سازد. جمع‌آوري، ذخيره سازي، سازماندهي، بازيافت، تحليل و نمايش اطلاعات مرتبط با مكان از تواناييهايي GISتلقي مي‌گردد.
(نوريان، 1378، 118)
آنچه در تمامي تعاريف فوق مشترك است، واژه‌هاي سيستم، داده‌ها و تحليل مي‌باشد. بنابراين، بصورت بسيار ساده GIS را مي‌توان يك ”سيستم براي تجزيه و تحليل داده‌ها” دانست.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری