:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
چهارشنبه، ۲۸ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P پیرامون
مجموعه پوتسدامر پلاتز

هدیه درمان
با فروريختن ديوار برلين در 1989،‌ فكر باززنده سازي منطقه پوتسدامر پلاتز به عنوان مركزيت جديد شهري در شكل گرفت. پس از برگزاري چندين مسابقه طي سالهاي 1991 و 1992 براي طرح و برنامه فضايي به همراه آماده سازي و اجراي زير ساختهاي شهري و با در نظر داشتن امكان ارتباط آسان و سريع پوتسدامر پلاتز با كل شهر مورد بهره برداري قرارگرفت.

potsdamer-platzپوتسدامر پلاتز به عنوان مركزيت جديد شهري جمعي از معماران در برلين به نام IBA به همراه جمعي از سياستمداران بر بازسازي آن به توافق رسيده بودند،‌ اساس اين ذهنيت بر پايه زنده و پويا كردن مركزيتي تاريخي و رشد و توسعه زندگي در آن بواسطه ساخت خانه هاي مسكوني، ساختمانهايي همگاني و شهري نظير فروشگاهها، دفاتر، موسسات قرار داشت.
مركز شهري پوتسدام به اين ترتيب هدف بوجو آوردن پهنه شهري زنده و پويا، با تركيبي از كاربري هاي متنوع و كارآمد با در نظر داشتن نيازهاي سكونتي، كار،‌ گذران اوقات فراغت و ... و برتري نسبت كاربري مسكوني بر ديگر كاربريها در طرح ارايه شده توسط هيلمر و ساتلر به نظر مي رسيد، فكر شده بود.
همچنين بعد اقتصادي شكل گيري منطقه نيز با امكان ظهور و سكونت و خرده فروشي از طريق ايجاد تنوع در قيمت و توان خريد و اجاره و امكان تملك از نظر دور نمانده بود.
پس از آن دولت آلمان زمين پروژه را به شركت بزرگ به تفكيك سه بلوك و با نرخ ارزان واگذار كرد و از تقسيم آن بين چندين شركت بزرگ و كوچك امتنع ورزيد.
شركتهاي سوني، A+T ، ديلمر بنز هر يك بخشي از طرح مركز شهري پوتسدام را به تفكيك ارايه دادند. به همين سبب از طرح اوليه هيلمر و ساتلر دور شدند.
هر يك از شركت ها مسابقه اي برگزار نمودند و رنزو پيانو بخش ديلمر بنز، هلموت يان برنده سوني و جيور‌‌‌جيو‌گراسي برنده A+T شدند. برندگان مسابقه از همكاري طراحان ديگري استفاده كردند و در نتيجه طرح جانمايي اوليه دستخوش تغييرات اساسي شد.
اين مجموعه هم اكنون يكي از بزرگترين ها در انواع مشابه خود در جهان است؛ اخيرا بنياد مستضعفان تحت پوشش شركت آتي‌ساز در صدد ساخت مجموعه‌اي مشابه با نام " آتي سنتر" در شهرك قدس (غرب) است.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری