:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
چهارشنبه، ۲۸ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P پیرامون
شهر جدید هشتگرد

آذر مهاجر
از سال 1366 در قانون زمین شهری، شهرهای جدید برای پاسخگویی به نیاز كلان شهرها و با هدف اسكان سرریز جمعیت شهرهایی مانند تهران كه توسعه‌ای بی حساب داشته‌اند، پیش‌بینی شدند.
طرح جامع شهر جدید هشتگرد سال 1371 برای جمعیت 500 هزار نفر در شورای عالی معماری و شهرسازی به تصویب رسیده استشهرهای جدید با توجه به شرایط اقلیمی، آب و هوایی، زمین‌شناسی، دسترسی‌ها، وجود منابع و امكانات، كشاورزی نبودن اراضی و... در اطراف كلانشهرها مكانیابی می‌شوند و شورای عالی معماری و شهرسازی كه نیمی از اعضای آن از وزرا هستند درباره مكان، شرایط و ویژگی‌های هر شهر تصمیم می‌گیرند.
طبق قانون مصوب سازمان زمین شهری، برای كلانشهر تهران چهار شهر جدید پیشنهاد شد كه شهر جدید هشتگرد در شمالغرب تهران از سال 1369 مكان‌یابی شده و از حدود سال 1370 شورای عالی معماری و شهرسازی اجرای آن را به شركت عمران و شهرسازی شهر جدید هشتگرد سپرد.
طرح جامع شهر جدید هشتگرد سال 1371 برای جمعیت 500 هزار نفر در شورای عالی معماری و شهرسازی به تصویب رسیده است و در تهیه آن جمعی از مهندسان ذی صلاح با تخصص هایی مانند شهرسازی، ترافیك، حمل و نقل، تاسیسات و... همكاری داشته اند و چون همه نیازها بر اساس جمعیت مورد نظر طراحی شد، می توان گفت این شهر همه سلسله مراتب از جمله زیر محله، محله، منطقه و... را داراست و بافت آن هم متناسب با خدمات و امكانات تعریف شده ای كه برای این شهر وجود دارد شكل خواهد گرفت. البته چون این شهر برای پاسخگویی به نیازهای افرادی است كه امكان تهیه مسكن در كلانشهری چون تهران را ندارند می توان گفت تعاونی های مسكن ادارات، كاركنان دولت، تاونی های كارگری و كارمندی طیف قالب منقاضیان مسكن در این شهر را تشكیل می دهند.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری